Daily Saints | September 23 അനുദിനവിശുദ്ധർ | സെപ്റ്റംബർ 23 | St. Padre Pio | വി. പാദ്രെ പിയോ

⚜️⚜️⚜️ September 2️⃣3️⃣⚜️⚜️⚜️

വിശുദ്ധ പാദ്രെ പിയോ
⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

ഇറ്റലിയിലെ ഒരു സാധാ കർഷക കുടുംബത്തിലായിരിന്നു പീയോയുടെ ജനനം. അഞ്ചാമത്തെ വയസ്സിൽ തന്നെ പീയോ ദൈവത്തിന് പൂര്‍ണ്ണമായും സമർപ്പിച്ചു കഴിഞ്ഞിരുന്നു. തന്റെ ബാല്യകാലത്ത്, കർത്താവിന്റെ പീഡനം സ്വയം അനുഭവിക്കാനായി പീയോ കല്ല് തലയിണയാക്കി കിടന്നിരുന്നു. മൊർക്കോണയിലെ കപ്പൂച്ചിൻ സന്യാസ സമൂഹത്തിൽ 15-ാം വയസ്സിൽ എത്തിച്ചേർന്ന പീയോ, 19-ാമത്തെ വയസ്സിൽ കപ്പൂച്ചിൻ സഭയില്‍ ചേരുകയും 22ാമത്തെ വയസ്സിൽ തിരുപട്ടം സ്വീകരിക്കുകയും ചെയ്തു.

1918 സെപ്തംബർ 20 -ാം തീയതി കുരിശിനു മുമ്പിലുള്ള പ്രാർത്ഥനയ്ക്കിടയിൽ അദ്ദേഹത്തിന്റെ ശരീരത്തു പഞ്ചക്ഷതമുണ്ടായി. ഈ വാർത്ത നാടാകെ പ്രചരിച്ചതോടെ നാനാ ദിക്കുകളിൽ നിന്നും അദ്ദേഹത്തെ കാണാനും അനുഗ്രഹം തേടാനുമായി ജനപ്രവാഹമുണ്ടായി. തീർത്ഥാടനത്തിന് വന്നവരുടെ മനസ്സിൽ ഒളിപ്പിച്ചു വെച്ചിരിക്കുന്ന രഹസ്യങ്ങൾ അദ്ദേഹത്തിന് വെളിപ്പെട്ടു.

പല സ്ഥലങ്ങളിൽ ഒരേ സമയം പ്രത്യക്ഷപ്പെടുക, ജലത്തിന് മീതെ നടക്കുക, രോഗശാന്തി നൽകുക എന്നിങ്ങനെ പല വിധ അത്ഭുത കഥകൾ പീയോ അച്ചനെ പറ്റി പ്രചരിച്ചു. 1956-ൽ അദ്ദേഹം House for the Relief of Suffering എന്ന ആശുപത്രി സ്ഥാപിച്ചു. 1968 സെപ്തംബർ 23-ാം തിയതി 81 -മത്തെ വയസ്സിൽ പാദ്രെ പിയോ മരിച്ചു. 1920-ൽ അദ്ദേഹം സ്ഥാപിച്ച പ്രാർത്ഥനാ സംഘത്തിൽ ഇപ്പോൾ ലോകത്തിന്റെ വിവിധ ഭാഗങ്ങളിലായി 400,000 അംഗങ്ങളുണ്ട് എന്ന് കണക്കാക്കപ്പെടുന്നു.

House for Relief of Suffering, എന്ന ആശുപത്രിയിലെ ഒരു ഡോക്ടറുടെ 7 വയസ്സുള്ള മകനുണ്ടായ അത്ഭുതകരമായ രോഗശാന്തി പീയോ അച്ചന്റെ മധ്യസ്ഥതയില്‍ ഉണ്ടായതാണ്. 2000 ജൂൺ 20-ാം തീയതി മാത്തിയോ എന്ന ഈ ബാലനെ മെനെജെറ്റീസ് ബാധിച്ച് അവശനിലയിൽ ആശുപത്രിയിൽ പ്രവേശിപ്പിച്ചു. ICU-വിൽ പ്രവേശിപ്പിച്ച ബാലന്റെ എല്ലാ അവയവങ്ങളും തകരാറിലായതായി കണ്ടെത്തി.

ഡോക്ടർമാർ കൈയൊഴിഞ്ഞ ബാലന്റെ ശരീരത്തിൽ ജീവന്റെ എല്ലാ ലക്ഷണങ്ങളും അപ്രത്യക്ഷമായി. പക്ഷേ അന്നു രാത്രി മാത്തിയോയുടെ അമ്മ കപ്പൂച്ചിന്‍ സന്യാസ ആശ്രമത്തിൽ ഏതാനും സന്യാസികളോടൊത്ത് പ്രാർത്ഥിച്ചു കൊണ്ടിരിക്കെ പെട്ടെന്ന് കുട്ടിയുടെ സ്ഥിതി ഭേദമായി തുടങ്ങി. ദീർഘമായ അബോധാവസ്ഥയിൽ നിന്നും എഴുന്നേറ്റ കുട്ടി, തന്റെയടുത്ത് വെളുത്ത താടിയും തവിട്ടു നിറത്തിലുള്ള ഉടുപ്പും ധരിച്ച ഒരാൾ വന്നെന്നും നിന്റെ രോഗം ഉടനെ ഭേദമാകുമെന്ന് തന്നോട് പറഞ്ഞുവെന്നും അറിയിച്ചു. 2001 ഡിസംബർ 20-ാം തീയതി നാമകരണത്തിന് വേണ്ടിയുള്ള വത്തിക്കാന്‍ തിരുസംഘവും ജോൺ പോൾ രണ്ടാമൻ മാർപാപ്പയും ഇത് അത്ഭുതമാണെന്ന് അംഗീകരിച്ചു. 2002 ജൂണ്‍ 16നു അദ്ദേഹത്തെ വിശുദ്ധനായി പ്രഖ്യാപിച്ചു.

ഇതര വിശുദ്ധര്‍
⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

1. ആഡംനന്‍

2.സിസിലിയിലെ‍ ആന്‍ഡ്രൂ, ജോണ്‍ പീറ്റര്‍, ആന്‍റണി

3. ലിന്‍റീസ് ഫോണിലെ സിസ്സാ
⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️

Advertisements

അനുദിന വിശുദ്ധർ (Saint of the Day) September 23rd – St. Padre Pio, St. Linus & St. Thecla

Advertisements

അനുദിന വിശുദ്ധർ (Saint of the Day) September 23rd – St. Padre Pio, St. Linus & St. Thecla

St. Linus: Linus was a native of Tuscany. He succeeded St. Peter as Pope about the year 67. St. Irenaeus says he is the Linus mentioned by St. Paul in the second letter to Timothy, chapter 4, verse 21, and that he was consecrated bishop by St. Paul.

St. Thecla: According to a popular second century tale, Acts of Paul and Thecla, she was a native of Iconomium who was so impressed by the preaching of St. Paul on virginity that she broke off her engagement to marry Thamyris to live a life of virginity. Paul was ordered to be scourged and banished from the city for his teaching, and Thecla was ordered burned to death. When a storm providentially extinguished the flames, she escaped with Paul and went with him to Antioch. There she was condemned to wild beasts in the arena when she violently resisted the attempt of Syriarch Alexander to kidnap her, but again escaped when the beasts did no harm to her. She rejoined Paul at Myra in Lycia, dressed as a boy, and was commissioned by him to preach the Gospel. She did for a time in Iconium and then became a recluse in a cave at Meriamlik near Seleucia. She lived as a hermitess there for the next seventy-two years and died there (or in Rome, where she was miraculously transported when she found that Paul had died and was later buried near his tomb). The tale had tremendous popularity in the early Church but is undoubtedly a pious fiction and was labeled apocryphal by St. Jerome.

St. Padre Pio: St. Padre Pio was an Italian priest who was known for his piety and charity, as well as the gift of the stigmata. He was born Francesco Forgione, on May 25, 1887, in Pietrelcina, Italy. His parents were peasant farmers. As a child, he was very religious and by the age of 5, he made the decision to dedicate his life to God. Fortunately, his parents were also very religious and they supported his Catholic development. Francisco served as an altar boy at his local parish. Francisco was known for taking on penances and his mother once scolded him for sleeping on a stone floor. From his tender age, Francisco had a peculiar ability. He could see guardian angels, spoke with Jesus and the Virgin Mary. This was not something taught to him, but occurred so naturally that he assumed other people could see them too. He spent many years as a child tending to a small flock of sheep owned by his family and was unable to attend school regularly. Francisco was sickly as a child. In 1897, after 3 years of schooling, Francisco expressed to his parents that he wanted to become a friar. His parents traveled to a nearby community of monks and asked if Francesco could join them. He was evaluated, despite his young age, and was told that he needed more education before he could join. To prepare Francesco, his parents decided to hire a private tutor. To pay the cost of the tutor, Francesco’s father traveled to America to find work, and sent the money home. At the age of 15, Francisco was finally ready and he entered the novitiate of the Capuchin friars at Morcone. He took the name of “Pio” in honor of Pope Pius I, whose relic he often saw at his local chapel. At the age of 17, Brother Pio became extremely ill and could only digest milk and cheese. He was sent to the mountain for better air, and when this did not work, he was sent home to his family. Amid all this, he continued to study for the priesthood. On one occasion during prayer, a fellow monk astonishingly reported he saw Pio levitate during an episode of ecstasy. Brother Pio became a priest in 1910, but was permitted to remain at home because of his poor health. In 1915, with World War I afflicting the world, Padre Pio was summoned for military service. In March 1916, he was finally dismissed because of his poor health. On September 20, Padre Pio was hearing confessions when he felt pain in his hands and feet. He noticed the stigmata, the wounds of Christ, appearing on his hands and feet. The wounds smelled of roses, and although they continued to weep, they never became infected. In 1947, Fr. Karol Wojtyla (who later became Pope John Paul II) visited Padre Pio who prophetically told him he would rise to the highest post in the Church.” Pope Paul VI reviewed the controversies surrounding Padre Pio and dismissed any concerns over his conduct and the authenticity of his stigmata. He was known for his piety, charity and the quality of his preaching. He famously advised, “Pray, hope and don’t worry.” Padre Pio died on September 23, 1968. His funeral was attended by over 100,000 people. Pope John Paul II recognized Padre Pio as a saint on June 16, 2002. He is the patron of civil defense volunteers, adolescents, and the village of Pietrelcina.

Advertisements

ഇസ്രായേലിനു ഞാന്‍ തുഷാരബിന്‌ദുപോലെയായിരിക്കും. ലില്ലിപോലെ അവന്‍ പുഷ്‌പിക്കും. ഇലവുപോലെ അവന്‍ വേരുറപ്പിക്കും.
ഹോസിയാ 14 : 5

ഒരു കാര്യം ഞാന്‍ കര്‍ത്താവിനോട്‌അപേക്‌ഷിക്കുന്നു;
ഒരു കാര്യം മാത്രം ഞാന്‍ തേടുന്നു;
കര്‍ത്താവിന്റെ മാധുര്യം ആസ്വദിക്കാനും
കര്‍ത്താവിന്റെ ആലയത്തില്‍അവിടുത്തെ ഹിതം ആരായാനും വേണ്ടി
ജീവിതകാലം മുഴുവന്‍ അവിടുത്തെആലയത്തില്‍ വസിക്കാന്‍തന്നെ.
സങ്കീര്‍ത്തനങ്ങള്‍ 27 : 4

Advertisements
Advertisements
Advertisements
Advertisements

2 thoughts on “Daily Saints | September 23 അനുദിനവിശുദ്ധർ | സെപ്റ്റംബർ 23 | St. Padre Pio | വി. പാദ്രെ പിയോ

  1. It is nice to understand all saints day and their biography and all.I love is so much.
    I want to know every updates of all saints in each day.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s